fastshare
Renovace starého počítače nebo koupě nového
Vypnout statistiky
KATEGORIEPOSLEDNÍ PŘÍSPĚVKYPOSLEDNÍ OZNÁMENÍSTATISTIKY UŽIVATELE
Nick: Anonymous
Příspěvků: 2210
Hodnost: Warman
Varování: 0
---
Právě je 19 bře 2024, 07:16





Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
 Renovace starého počítače nebo koupě nového 
Autor Zpráva
Corporal
Corporal

Registrován: 17 kvě 2009, 11:47
Příspěvky: 72
Příspěvek Renovace starého počítače nebo koupě nového

Není snad týdne, aby se na našem fóru neobjevil dotaz tohoto typu:
Ahojte, potřeboval by som poradit. Mam staré PC (Ahtlon XP 2,2 GHz, 1 GB RAM, ATI Radeon 9600, zdroj 350 W) a chcem si kúpit Sapphire 3850 AGP 512 MB (z AGP grafických kariet je to najlepšia grafika). Len si niesom istý či mám dostatočně silný zdroj a procesor na tuto grafiku. Myslíte, že mi to utiahne? Vlastne sa chcem spýtat, či nieko ma zkušenosti s touto kartou. Myslíte, že s ní by som si mohol zahrát aj nějaké tie novější hry? Ďakujem vopřed za rady
Všechny dotazy mají jedno společné. Uživatel si není jistý, zda se mu vyplatí upgrade ještě starého počítače, či zda už musí starou sestavu prodat a koupit počítač nový. Konkrétně v tomto případě je asi většině z vás jasné, že šest let starý procesor asi nebude pro ATI Radeon HD 4850 to pravé, ale co když máme počítač novější?

Kupříkladu starší Athlon 64 3000+ sice není v dnešní době žádný rekordman, ale pod Windows XP na kancelářskou práci ještě stačí a nemohl by alespoň ten po přetaktování být dostatečný pro zmiňovaný Radeon minulé generace? Zde si už většina z vás nejspíš tak jistá není. Dalším podobným případem může být upgrade jen dva roky staré sestavy osazené v té době levným procesorem Athlon X2 na nízké frekvenci a třeba ATI Radeonem HD 3850. Ten po zakoupení většího 24" monitoru přestává svým výkonem stačit a plánujete upgrade na některou z novějších grafických karet jako je třeba GeForce GTX 275. Bude starý Athlon stačit, nebo ne? A co zdroj, utáhne takto výkonnou kartu?

Jako zástupce opravdu starého počítače jsem zvolil svoji záložní kancelářskou sestavu. Jde o počítač postavený na jednojádrovém procesoru AMD Sempron 64 3000+ 1,8 GHz socket 754, starší základní desce Asus K8N, 2× 512 MB operační paměti DDR 400 MHz s časováním 2-3-3-6, starším ATA pevným diskem a kombinovanou mechanikou DVD/CD-RW. Vše napájeno 380W zdrojem Cooler Master.

Grafická karta je do portu AGP 8× a jde o dnes už opravdu starý ATI Radeon 9800 PRO s 256 MB GDDR paměti. Výkon takovéto sestavy dnes už nestačí na žádné nové hry nemluvě o absenci podpory DirectX 9.0c a Pixel shaderu 3.0, nicméně je stále dost uživatelů, kteří tyto počítače mají doma, nemusejí hrát ty nejnovější pecky a chtějí levně upgradovat. Takže jaké mají možnosti?
Upgrade PC bez výměny platformy

Co se týče možností upgradu procesoru, mnoho variant zde není. Do socketu 754 byl nejvýkonnějším procesorem Athlon 64 3700+, což byl stále jednojádrový procesor s pracovní frekvencí 2,4 GHz. Dvoujádrové procesory se do socketu 754 nikdy nevyráběly. Já jsem v testech upgrade simuloval přetaktováním procesoru zvýšením FSB z 200 na 250 MHz. Tím jsem procesor popohnal z 1,8 na 2,25 GHz.

Zatímco procesory jsou nedostatkovým zbožím, grafické karty do AGP portu se dají sehnat i v dnešní době. Na fotografii je ATI Radeon HD 3850, který je tím nejvýkonnějším, co lze v dnešní době u nás do AGP portu koupit (někteří výrobci uvedli i výkonnější karty, ale ty se u nás neprodávají).

V parametrech se karta téměř v ničem neliší od své PCI Express verze. I frekvence 668 MHz pro jádro a 1650 MHz pro GDDR3 paměti zůstaly zachovány. Navíc je na kartě jen PCI Express to AGP čip, který se stará o převod signálu pro AGP port. Za takto výkonnou AGP kartu si však výrobce také nechá pořádně zaplatit. V obchodech se prodává okolo dvou a půl tisíc, tedy za cenu nového PCI Express Radeonu HD 4770. V praxi vám život s výkonným AGP Radeonem zkomplikují dvě věci. Tou první je přídavné napájení, které výrobce na kartu namontoval. Tím je totiž 8pinový PCI Express konektor, který u takto starých počítačů nebude mít jediný zdroj, většinou chybí i 6pinové konektory. Připravte se proto na obrovskou znět různých redukci. Samotný 380W zdroj v testu obstál a kartu bez problémů utáhl. Druhou komplikací jsou ovladače. Standardní Catalysty vám kartu nenajdou, AMD ji nevydalo a ani ji nepodporuje. Musíte proto hledat ovladače AGP hotfix, což jsou verze upravené buď výrobci karet, případně fandy. Ty se mohou a nemusí chytit. V mém případě tomu tak nebylo, takže jsem musel řešit dál. Pomohly až nové nForce ovladače pro čipset nForce 3, konkrétně nový GARP ovladač. Poté už se chytly AGP hotfix Catalysty verze 9.3.
Cena celého upgradu
Protože jsme měnili jen samotnou grafickou kartu, přišel nás upgrade na dva a půl tisíce korun. Něco se vám v budoucnu vrátí prodejem starého Radeonu, za který však nečekejte více než několik stovek. No a na zvýšení výkonu po přetaktování procesoru a výměně karty se podíváme za chvíli.

Nejjistějším řešením je pochopitelně celou sestavu prodat a podívat se po úplně novém počítači. Pracujeme však s velmi omezeným rozpočtem, proto jej neprodáme celý, ale jen to, co nutně potřebuje vyměnit. V našem případě to je platforma Sempron, tedy procesor Sempron 64 3000+, operační paměti DDR1, základní deska Asus K8N, starý 40GB ATA pevný disk a grafická karta AGP ATI Radeon 9800 PRO. Zbyl nám tedy poměrně slušný zdroj Cooler Mastar eXtreme Power 380 W, podprůměrná ATX skříň a optická mechanika. Při upgradu chceme co nejvíce ušetřit, proto beru jen ty opravdu levné komponenty. Jako procesor jsem zvolil levný a zároveň úsporný Athlon X2 4850e s TDP jen 45 Wattů (s možností přetaktování), k tomu levné DDR2 800 MHz paměti s kapacitou 2 GB, levnou základní desku Asus M3N78 SE a 320GB pevný disk s jednou plotnou od Western Digital. Také u grafické karty se snažím šetřit, proto volím ATI Radeon HD 3850, tentokrát však v PCI Express verzi. Ten se už dnes neprodává a lze jej koupit na fórech či bazarech. Odpovídá tomu i cena, která se pohybuje okolo či lehce nad tisíc korun. Díky tomuto upgradu bude také možné z benchmarků vidět, jak moc Radeon HD 3850 brzdí slabý jednojádrový procesor.

Cena celého upgradu
Za procesor Athlon X2 4850e (1400 Kč), desku (1400 Kč), paměti (600 Kč), pevný disk (1400 Kč) a grafickou kartu (1200 Kč) jsme dohromady dali šest tisíc korun. Za prodej starých komponent jsme dostali 1500, takže celkově nás vylepšení počítače vyšlo na čtyři a půl tisíce. Na tuto částku se můžeme podívat z několika hledisek. Jednak je to dvakrát více než za výměnu samotné AGP karty za ATI Radeon HD 3850 AGP, ale také jsme získali počítač, který je možné v budoucnu dále vylepšit výměnou procesoru i za některý z méně náročných Phenomů první generace (samozřejmě po případné výměně zdroje) a také grafické karty.

Druhou sestavou, kterou budeme chtít vylepšit, je právě seskládaný počítač s procesorem Athlon X2 4850e, starší PCI Express grafickou kartou ATI Radeon HD 3850, 2 GB DDR2 pamětí, levnou základní deskou a trochu lepším 400W zdrojem Fortron. I tato sestava totiž patří k těm starším a mnoha náročnějším hráčům už pro hraní nemusí dostačovat, například s novým 24" panelem se sestava stane už příliš pomalou. Takže za co budeme v našich modelových situacích měnit?
Upgrade bez výměny platformy

Nejprve modelová situace, kdy chceme co nejvíce ušetřit. Levná deska nám nabízí dvě možnosti. Buď koupíme nějaký ze starších procesorů Phenom první generace, protože deska procesory Phenom II nepodporuje, nebo se pokusíme o mírné přetaktování. Náš 400W zdroj by však s těmito energeticky náročnými procesory mohl mít problémy, proto jsem se rozhodl pro první variantu. Levná deska však k taktování není úplně přátelská (například neumí zvýšit napětí na procesoru), proto jsem skončil poměrně brzy, na kulatých 3 GHz. I to je však slušný 0,5 GHz k dobru.

Rozšíření se dočkají také paměti DDR2, které se dnes prodávají za směšné ceny. Další kit 2× 1 GB vás přijde na necelých šest stovek. Nejdůležitější je pochopitelně výměna grafické karty. V tomto případě záleží nejvíc na tom, kolik jste ochotni investovat a zda ji utáhne zdroj. Původně jsem chtěl vyzkoušet Radeon HD 4770, ale nakonec jsem kvůli jeho věčné nedostupnosti zvolil HD 4850. Jde o kartu o několik procent výkonnější, která se prodává za přijatelné tři tisíce korun.

Pokud chcete utratit trochu víc, nabízí se například výprodejová GeForce GTX 280, která se před pár dny prodávala okolo pěti tisíc. Vyzkoušel jsem proto i tu, a byl jsem zvědavý na zdroj. Ten kupodivu vydržel i ve 3D, větrák se však točil na maximu a rozhodně mu tento režim moc nesedl. Kdybych měl víc příslušenství než jen USB optickou mechaniku a jeden pevný disk s jednou plotnou, zcela jistě by už nezvládl.
Cena celého upgradu
Cena zlepšení počítače se odvíjí od volby grafické karty. Starou 3850ku prodáte okolo tisíce a paměti s novou 4850kou vás přijdou na tři a půl. Celkově tak do svého PC dáte jen okolo dvou a půl tisíc. Horší je to pokud si zvolíte nějakou výkonnější grafickou kartu. Nejenže dáte víc peněz za kartu, ale důrazně bych doporučil i koupi nového zdroje. Je také otázkou, zda bude starší Athlon X2 takové kartě svým výkonem stačit.

Pokud se rozhodneme vyměnit celou platformu, nabízí se dvě možné verze. První je platforma Intel Core 2 s některým z nejvýkonnějších dvoujádrových procesorů, druhou je platforma AMD Phenom II. V obou případech bude nutné prodat procesor, základní desku, grafickou kartu a příliš slabý zdroj. Naopak platformu Core i7 jsem vynechal z důvodu její extrémní ceny a zbytečnosti pro hráče počítačových her. Za naše komponenty bychom mohli dostat okolo tří a půl tisíc korun.

Osobně jsem se rozhodl pro upgrade celé sestavy na platformu Core 2. Jako procesor jsem zvolil Core 2 Duo E8400, protože zatím stále platí, že dvoujádrový procesor na vyšší frekvenci je lepší než čtyřjádrový na nižší. Procesor doplním slušným chladičem, deskou s čipsetem Intel P45 a koupím další 2 GB DDR2 paměti. Další 2 GB už mám ze starší sestavy, ale tady pozor - samozřejmě můžou, ale nemusí pracovat dohromady s těmi novějšími, které budou mít zaručeně lepší časování. Než začnete zoufat, zkuste prohodit páry v bankách - některé desky v klidu nastavují časování púodle první paměti v bankách a pokud je to zrovna ta nová, rychlejší - no znáte to...

Volba grafické karty opět záleží na vás. Předpokládám však, že když už měníte procesor, máte i peníze na kartu. Volím proto GeForce GTX 280 stejně jako v minulém případě. Společně s kartou ještě nezapomeňte na zmiňovaný zdroj. Pro takto výkonnou sestavu doporučuji kousek o výkonu alespoň okolo 600 Wattů, vhodnou volbou je například Enermax Infinity 650 W.
Cena celého upgradu
V tomto posledním případě bude celý upgrade pochopitelně nejdražší. Za objednávku procesoru (4000,-), chladiče (1000,-), nové základní desky (3000,-), dalších pamětí (600,-), zdroje (3500,-) a grafické karty (5000,-), totiž dohromady dáte cca 17-18 000 korun, což příliš nesníží ani peníze utržené za prodej starých komponent. Počítejte proto s investicí okolo 15 tisíc korun z vlastní kapsy.
Testovací sestavy
Sempron PC původní
Procesor AMD Sempron 64 3000+ @ 1,8 GHz
Základní deska Asus K8N
RAM Kingston 2× 512 MB DDR, 400 MHz
Grafická karta ATI Radeon 9800 PRO
Ovladače Catalyst 9.3
Pevný disk
— systémový
Seagate 7200rpm 40 GB
Zdroj Cooler Master
380 W

Operační systém Windows XP Professional 32bit
Sempron PC
Procesor AMD Sempron 64 3000+ @ 2,25 GHz
Základní deska Asus K8N
RAM Kingston 2× 512 MB DDR, 400 MHz
Grafická karta ATI Radeon HD 3850 AGP
Ovladače Catalyst 9.3
Pevný disk — systémový Seagate 7200rpm 40 GB
Zdroj Cooler Master 380 W
Operační systém Windows XP Professional 32bit
Athlon X2 PC původní
Procesor AMD Athlon X2 4850e @ 2,5 GHz
Základní deska Asus M3N78 SE
RAM A-Data 2× 1 GB DDR2, 800 MHz
Grafická karta ATI Radeon HD 3850 512 MB
Ovladače Catalyst 9.5
Pevný disk — systémový WD Caviar WD3200AAKS
Zdroj Fortron 400 W
Operační systém Windows Vista Home Premium 32bit
Athlon X2 PC upgrade
Procesor AMD Athlon X2 4850e @ 3
GHz

Základní deska Asus M3N78 SE
RAM A-Data 4× 1 GB DDR2, 800 MHz
Grafická karta ATI Radeon HD 4850 512 MB
NVIDIA GeForce GTX 280 1 GB
Ovladače Catalyst 9.5
GeForce 185.85
Pevný disk — systémový WD Caviar WD3200AAKS
Zdroj Fortron 400 W
Operační systém Windows Vista Home Premium 32bit
Core 2 PC
Procesor Intel Core 2 Duo
E8400

Základní deska Gigabyte EP45-DQ6
RAM A-Data 4× 1 GB DDR2, 800 MHz
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 280 1 GB
Ovladače GeForce 185.85
Pevný disk — systémový WD Caviar WD3200AAKS
Zdroj Enermax Infinity 650 W
Operační systém Windows Vista Home Premium 32bit
Na začátku byla položena otázka, zda se vyplatí upgrade starého počítače, nebo je lepší investovat do nového. Myslím, že test pěkně ukázal, že vždy záleží na konkrétní situaci. Pokud stále hrajete na starém počítači s jednojádrovým procesorem a grafickou kartou, nemají další investice do takového počítače valný smysl. Když vyměníte jednu komponentu, začne vás brzdit druhá a naopak. Raději proto našetřete o nějakou tu tisícovku víc a vyměňte celou platformu, případně úplně celý počítač. Výsledný výkon bude o mnoho vyšší a rozhodně se to vyplatí. Pokud však máte ne až tak starou sestavu s relativně slušným procesorem (Athlon X2 či levné Core 2 Duo kousky), může mít smysl i pouhá výměna karty a případně i přetaktování procesoru. Jak ukázala naše druhá sestava, tak jen za několik málo tisícikorun stoupnul výkon celé sestavy o dobrou polovinu, což rozhodně není zanedbatelné číslo. Řešením může být samozřejmě i upgrade na úplně novou platformu jako je Core 2, Phenom II či v opravdu extrémních případech i Core i7. Jen se při těchto výměnách připravte na vyšší investice a poměr cena/výkon není v těchto situacích až tak příznivý. Však také výkon našeho Core 2 Duo E8400 s GeForce GTX 280 byl sice dvojnásobný než u původní sestavy, ale za výměnu jsme zaplatili okolo 15 000 korun.


04 úno 2012, 16:20
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru








Uložto alternativa Pizza Modena MovieDB.cz filmová databáze