fastshare
"Výroba" 3D filmů s českým dabingem
Vypnout statistiky
KATEGORIEPOSLEDNÍ PŘÍSPĚVKYPOSLEDNÍ OZNÁMENÍSTATISTIKY UŽIVATELE
Nick: Anonymous
Hodnost: Warman
Varování: 0
---
Právě je 21 led 2018, 02:04

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

"Výroba" 3D filmů s českým dabingem 
Autor Zpráva
Private
Private

Příspěvek "Výroba" 3D filmů s českým dabingem

Koukám, sekce "Filmy - HD 3D" má poslední film před rokem a půl. Nevím, proč se 3D televize neprosadily - podle mě jsou lepší než 4K 2D (v normální vzdálenosti od TV stejně nevidíte pixely ani na 2K TV, zato 3D vidíte hned; 3D funguje i poměrně dost ze strany, takže bez problému pro 4 lidi vedle sebe). Ani na ulož.to se už 3D filmy moc neobjevují.

Nicméně pro zájemce poradím svůj postup, jak "vyrábím" 3D filmy s českým dabingem* (určitě jsou lidi, co je nenapadlo, že to jde takhle jednoduše):
1. Stáhněte 3D anglickou verzi (já používám NÁZEV FILMU + " 3D torrent" na DuckDuckGo.com - Google odkazy na torrenty z výsledků odstraňuje) a 2D českou verzi (např. z ulož.to, stačí 720p, protože pokud nemáte k TV externí reprosoustavu, tak stejně v audiu nepoznáte rozdíl oproti 1080p).
2. Vytvořte nový MKV (např. pomocí MKVToolNix), kde z těch 2 stažených souborů vyberete stopy "video z anglické 3D verze" + "audio z české 2D verze" + "forced subs z české 2D verze". Zatím mi dycky video sedělo s audiem, tzn. nebylo posunutý (uploader nesmí nic vystříhávat, ale nechat film tak, jak je originál). Kdyby to bylo posunutý, tak jde posun vyřešit v přehrávači (např. VLC; občas jsem potřeboval v dobách, kdy tady lidi český dabing uploadovali jen SD - bral jsem si HD obraz z "Filmy - Cizojazyčné").

*Spoustu těch 3D filmů vidím nejprv v kině, ale rodiče bych do kina nedostal. Tak teď, když máme levně 3D televizi, jim ty filmy pak pouštím pořádně ve 3D a s českým dabingem (ve 3D se špatně čtou titulky, hlavně protože titulky, pokud nejsou přímo od tvůrců filmu, jsou jen 2D, takže nesedí dobře v 3D prostoru). Zrovna nedávno jsem jim pouštěl Strážci galaxie Vol. 2 a i když vidím, že lze koupit v Česku 3D CZdab Blue-ray, nikde není rip. A dodnes dokonce nelze koupit Ghost in The Shell (2017) 3D s českým dabingem (který jsem rodičům samozřejmě taky pouštěl), natož aby mohl existovat rip! (Lze koupit jen CZsubs verzi.)

05 led 2018, 11:12
Moderátor
Moderátor

Příspěvek Re: "Výroba" 3D filmů s českým dabingem

Řekl bych, že 3D filmy byly vyneseny na veřejnost komerční "bublinou", která samozřejmě
přinesla výrobcům i obchodníkům něco navíc, ale dlouhodobě neznamená (podle mého názoru)
nějaký vážnější přelom pokud se týče zájmu veřejnosti. Je to samozřejmě zajímavá technická
"rarita", ale na filmu jsou podstatné jiné vlastnosti, 3D je spíše jen bonus, o který má zájem
menší část diváků a milovníků filmu.

Musíme si uvědomit, že např. v produkci BluRay disků znamená 3D dvojnásobný datový objem
(jeden film pro levé a druhý pro pravé oko). Já bych dal např. přednost vyšší kvalitě rozlišení filmu,
které je samo osobě velkou předností. Prostorový efekt navíc vyžaduje soustředěné sledování s brýlemi
na nose, no a to samozřejmě nevyhovuje každému.

Je předčasné tvrdit, že se 3D neujalo, ale také nelze očekávat, že 3D ovládne masovou spotřebu filmů
skrze prodávaná média nebo jiným způsobem (TV apod.) pro domácnosti.
Nakonec je dobře vidět u digitální televize, jak silnou kompresi poskytovatelé vysílání používají, což
samozřejmě úzce souvisí s náklady na přenos dat a jejich minimalizaci. Kdo chce kvalitní HD video,
musí používat kopie s velkými datovými objemy, a pak je vidět i zásadní rozdíl v kvalitě HD z TV a např. z disku.

Uvidíme, co přinese budoucnost. Nějaké zásadnější technické novinky v kompresi dat nelze očekávat,
HEVC je jenom vylepšením předchozích metod, data se jednoduše ošidit nedají. Pokud je v obraze velké
množství drobných detailů, které mají být vidět (HD není jen rozměr, ale i množství a ostrost detailů),
tak to vyžaduje samozřejmě i velké množství dat obrazu, tedy vysoký datový tok. A samozřejmě totéž
platí pro vysoká rozlišení obrazu (4K a vyšší).

05 led 2018, 21:45
Private
Private

Ano, samozřejmě to vzniklo kvůli komerci. Prostě kina potřebovala nalákat na něco navíc oproti TV (po té, co TV začaly být širokoúhlé, velké úhlopříčky a velké rozlišení). Vtipné je, že implementace 3D v TV je docela jednoduchá, a tedy levná, pokud jde o polarizační brýle (pasivní řešení; prostě se jen přidá další polarizační vrstva, tentokrát jiná pro sudé a liché řádky). Já sám do kina chodím, jak to vyjde časově (nebudu čekat 2 hodiny na jinou verzi daného filmu). Ale když už to existuje, proč rodičům pouštět jen 2D, když 3D vypadá o tolik líp (do scény je přidána hloubka - znáte z kina, pokud jste tam viděli aspoň jeden film ve 3D). Hlavně toho nového 3D obsahu je spousta - všechno, co je v kině nabízeno i ve 3D (asi třetina filmů), je pak i na BR ve 3D (a s tím trikem použití dabingu z 2D české verze ani nepotřebuju, aby to někdy vyšlo u nás v obchodech 3D CZdab).

> Musíme si uvědomit, že např. v produkci Blu-ray disků znamená 3D dvojnásobný datový objem
Není pravda, plocha původního rozlišení (720p nebo 1080p) se rozdělí na půlky. Tedy datový tok je stejný, každé oko dostává polovinu pixelů "2D rozlišení". Při normální vzdálenosti od TV stejně nevidíte pixely na 2K TV, takže to nevnímáte. (Nejlepší je, když je to 1080p rozřízlé horní + dolní půlka obrazu obraz pro každé oko, protože pasivní 3D TV střídá sudé a liché řádky pro každé oko, tj. na šířku vidíte plné rozlišení a na výšku jen polovinu - všechny pixely z videa tak sedí 1:1 na pixely TV). Mimochodem ohledně datového toku, starší věci bývaj 7 až 15 GB, ale u nových s lepšími enkodéry jde i o dost míň. Koukám, ty Strážce Galaxie Vol. 2 byl 3D 1080p rip o velikosti pouhých 2,12 GB, a přitom tam nejsou v obraze žádné "čtverečky" apod. (které by ve 3D vadily asi o dost víc než ve 2D) - a obraz se spoustou detailů.

> Prostorový efekt navíc vyžaduje soustředěné sledování s brýlemi na nose
Jo tohle je největší problém. Musíte ve scéně průběžně přejíždět očima na místo, kam režisér zamýšlel, že se máte dívat. Pokud se chcete dívat jinam, bude to, jak když máte špatné dioptrie. Mně osobně trvá 5-10 sekund, než "se chytnu". Ale výsledek stojí za to, dokonce mám i trochu závrať, když je scéna s pohledem dolů přes okraj do velké hloubky.

Osobně si myslím, že se 3D do domovů více nerozšíří. Ale to naštěstí neznamená, že nebude vycházet spousta nového 3D obsahu pro lidi, které to zajímá. V kinech už furt bude třetina nových věcí ve 3D, protože kina to využijí k nalákání jít tam. Takže pak už nic nebrání to hodit na Blu-ray vedle 2D verze. On problém 3D je, že si vedle toho těžko budete číst noviny nebo dělat vánoční cukroví. Proto normální vysílání bude dycky 2D. Nicméně české pozemní vysílání je kapitola sama pro sebe. Jde jen o lobby poskytovatelů satelitu a kabelu, ten datový tok v pohodě stačí, když se použije aktuální verze kodeku (my si doma platíme za satelit, takže máme programy z DVB-T v HD, ale nedokážu si představit, že někdo dokáže to nízké SD rozlišení koukat na dnešních víc jak metrových televizích - naštěstí se už plánuje přechod na DVB-T2).

06 led 2018, 01:46
Moderátor
Moderátor

LadisCZ píše:
> Musíme si uvědomit, že např. v produkci Blu-ray disků znamená 3D dvojnásobný datový objem
Není pravda, plocha původního rozlišení (720p nebo 1080p) se rozdělí na půlky. Tedy datový tok je stejný, každé oko dostává polovinu pixelů "2D rozlišení". Při normální vzdálenosti od TV stejně nevidíte pixely na 2K TV, takže to nevnímáte. (Nejlepší je, když je to 1080p rozřízlé horní + dolní půlka obrazu obraz pro každé oko, protože pasivní 3D TV střídá sudé a liché řádky pro každé oko, tj. na šířku vidíte plné rozlišení a na výšku jen polovinu - všechny pixely z videa tak sedí 1:1 na pixely TV). Mimochodem ohledně datového toku, starší věci bývaj 7 až 15 GB, ale u nových s lepšími enkodéry jde i o dost míň. Koukám, ty Strážce Galaxie Vol. 2 byl 3D 1080p rip o velikosti pouhých 2,12 GB, a přitom tam nejsou v obraze žádné "čtverečky" apod. (které by ve 3D vadily asi o dost víc než ve 2D) - a obraz se spoustou detailů.

Obávám se, že si pleteš záznam na Blu-ray disku s ripy, kde už je pomocí spec. programu upraveno 3D zobrazování dvou filmových rámců do jednoho (s vynecháním poloviny řádků nebo poloviny "sloupců" a tím umožněno zobrazení dvou snímků pro levé a pravé oko v jednom). Na BluRay, pokud vím, nic takového není. Alespoň v době, kdy jsem sledoval vývoj na trhu, byly na BluRay jednoduše filmy dva. Když bylo potřeba zobrazení 2D, použil se film pro jedno oko. Druhý nebylo potřeba. A tomu odpovídal i datový objem kopií s HD kvalitou a minimální kompresí. U kopií, které mají řádově 2-3 GB samozřejmě už nelze mluvit o HD kvalitě. Ta se silnou kompresí ošidit nedá. Výjimkou jsou animované filmy, kde členitost povrchu ploch je už z podstaty vzniku velmi nízká a kvalitní komprese dat pak není tak viditelná, jako u filmů z reálného prostředí snímaných kamerou.
To je také důvod, proč v HD sekci nerad vidím kopie s datovým objemem v řádu 2 GB. Ty patří spíše do nižší kategorie, bez ohledu na rozměr obrazového rámce.

09 led 2018, 20:16
Private
Private

1) To si nemyslím, že by tam byly vedle sebe 2 filmy, každý pro jedno oko. Už kvůli mizernému seeku BR disků (neustále by přeskakoval mezi jedním a druhým filmem, jak by nahrával do bufferu). Naopak já si pamatuju, jak první playstationy s BR disky to dělali přesně jak 3D ripy - protože neměly dost výkonný CPU, aby to dělali komplikovaněji (kapacita BR nebyla problém).
2) Tak záleží, z jaké vzdálenosti na to koukáš. Na monitoru počítače toho prostě z půl metru vidíš 10x víc, než na TV ze 3-4 metrů. Navíc TV má algoritmy, které tu kvalitu o něco zlepší (např. vyhladí kostičky v plochách a hrany na krajích; TV navíc dopočítává mezisnímky, takže je obraz hladce plynulý a ne aby skákal 24/25/30 fps - a v pohybu se spousta nedokonalostí skryje).

EDIT: "Výjimkou jsou animované filmy, kde členitost povrchu ploch je už z podstaty vzniku velmi nízká a kvalitní komprese dat pak není tak viditelná" -- Moje zkušenost je opačná, čím kontrastnější / "strakatější" povrch, tím lépe to vypadá na nízkém bitrate. Naopak velmi plynulé gradienty, zvláště v tmavých barvách, dávaly nízkému bitrate na prdel. Ale ty gradienty se dnes řeší 10bit barvami, takže bez problému. Holt možnosti komprese se neustále zdokonalují (a pokud je tvoje stará TV neumí, tak není problém stáhnout malý rip a překódovat na starší formát podporovaný TV, v klidu na max. bitrate, protože po zkouknutí jej stejně smažeš - necháváš si jen malý originál). EDIT2: Zapomněl jsem říct, že přehrávám na TV přes DLNA z místní sítě (proč tahat k TV notebook a připojovat kabel). 10bit barvy moje TV neumí, takže to hodím do Handbrake a za chvilku je venku 8bit verze (plynulost gradientů je zajištěna vysokým bitrate dočasné překódované verze).

EDIT: Skutečně jsou na některých BD filmy dva, ale tak, že jeden je 3D a jeden 2D (nemusí vydávat 2 verze vedle sebe).

16 led 2018, 13:33
Private
Private

Tak už tu máme pár dní Blade Runner 2049 (2017) ve 3D + český dabing + CZ forced subs. Postup viz první příspěvek: Jakmile se tady objeví CZ dabing verze filmu (ve 2D), tak na DuckDuckGo najít 3D torrent (anglické audio), obvykle hned první odkaz (Google linky na torrenty rychle promazává) a spojit.

Píšu jen jednorázově, páč je tohle vlákno zatím nahoře, tak to nevadí. Jen jsem chtěl ukázat, že 3D je k dispozici pro všechny filmy, které jsou nabízeny v kině i ve 3D verzi (asi tak třetina). Taktéž že je 3D verze venku společně s 2D verzí (nečekáte). A že neřešíte, jestli někdy vyjde CZ dabing verze u nás, protože audio si vemete z 2D CZ dabing verze (ani v případě tohoto filmu není posun audia vůči videu - přesně sedí, žádná práce). Film jsem viděl v kině (taky 3D), teď to dám znovu s rodiči (do kina nechoděj, ale 3D se jim samozřejmě moc líbí). Za mě jasné 3D > 4K.

19 led 2018, 00:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina