fastshare
Jak postavit vlastní PC sestavu (díl 4.-Základní deska)
Vypnout statistiky
KATEGORIEPOSLEDNÍ PŘÍSPĚVKYPOSLEDNÍ OZNÁMENÍSTATISTIKY UŽIVATELE
Nick: Anonymous
Příspěvků: 2210
Hodnost: Warman
Varování: 0
---
Právě je 19 bře 2024, 07:30





Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
 Jak postavit vlastní PC sestavu (díl 4.-Základní deska) 
Autor Zpráva
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 06 zář 2011, 18:10
Příspěvky: 159
Bydliště: Dunwall
Příspěvek Jak postavit vlastní PC sestavu (díl 4.-Základní deska)

Jak postavit vlastní PC sestavu (díl 4.-Základní deska)


Jak postavit vlastní PC sestavu (díl 4.-Základní deska)

Základní deska je při výběru hardwaru do počítače velmi důležitá. Na jednu stranu její výměnu za dražší kus na první pohled ve výkonu nepoznáte (vynecháme-li přetaktování), na stranu druhou zajišťuje komunikaci všech ostatních komponent v počítači. Kromě toho má základní deska integrovanou i řadu funkcí jako je síťová karta, USB řadiče, integrovaný grafický čip (u starších platforem Intel i AMD), integrovaný zvukový čip a podobně. Při výběru desky se tak řiďte vlastními potřebami. Pokud požadujete základ do levného kancelářského počítače, ke kterému budou připojeny periferie a jeden USB flash disk, uvnitř bude jeden pevný disk, optická mechanika, integrovaný grafický čip a počítač bude přes síťovou kartu připojen k internetu, vystačí vám bohatě nejlevnější základ v ceně okolo tisíce korun. Jestliže naopak využijete rychlý řadič SATA 6 Gb/s (například pro nové SSD), USB 3.0 a chcete i masivně přetaktovat, nemusí být od věci koupit špičkovou desku třeba za pět tisíc.

Osobně jsem pro svůj počítač zvolil desku Gigabyte GA-Z68X-UD3H-B3. Jde o základní desku s požadovanou paticí LGA1155, která je postavena na čipové sadě Intel Z68. Deska s cenou přes tři tisíce včetně daně patří k těm dražším, nabízí však velkou spoustu funkcí. Osobně v praxi využiji zejména větší počet SATA konektorů včetně dvou rychlých SATA 6 Gb/s (v počítači bude osazeno SSD poslední generace), USB 3.0 řadič (vlastním rychlý 16GB USB 3.0 flash disk Kingston) a starší rozšiřující slot PCI (pro zvukovou kartu), který se ze základních desek pomalu začíná ztrácet.

Pojďme se podrobněji podívat, co a kde na základní desce najdeme a budeme potřebovat při následné montáži počítače.

Jak postavit vlastní PC sestavu (díl 4.-Základní deska)

V praxi je u desky nejdůležitější zadní panel s konektory, který bude přístupný z vnější strany počítače. V případě testované desky obsahuje čtyři USB konektory 2.0 (červené), dvojici USB 3.0 (modré), starší PS2 konektor k připojení klávesnice/myši (fialovo-zelený), čtyři různé výstupy pro grafický čip integrovaný v procesoru (DVI, HDMI, DisplayPort, d-sub), FireWire a eSATA, gigabitový ethernet a šestici audio konektorů plus optický výstup z integrované zvukové karty.

Jak postavit vlastní PC sestavu (díl 4.-Základní deska)

Při pohledu na základní desku zabírají nejvíce místa rozšiřující sloty pro přídavné karty. Nejkratší sloty jsou PCI Express ×1, které používají TV Tunery, zvukové karty, přídavné síťové karty a podobně. Občas jsou k vidění také delší verze PCI Express ×4 s vyšší propustností, které používají například speciální (a drahé) typy SSD. Nejdelší sloty s ochrannou „packou“ na konci jsou PCI Express ×16. Jak již bylo řečeno, tyto sloty slouží především k osazovaní grafických karet (vybraná deska podporuje zapojení dvou karet do SLI/CrossFire), teoreticky je však do těchto slotů možné osadit i jiné typy karet.

Poslední dva konektory dole jsou PCI. Jde o dnes ustupující standard, který byl nahrazen právě PCI Express. Mnoho uživatelů (včetně mne) však stále vlastní kvalitní rozšiřující karty do PCI, výrobci desek jej proto stále používají. Není to však úplnou samozřejmostí. Na samotném spodním okraji desky pak najdete ještě řadu malých konektorů. Z těch je možné přes redukce vyvést další porty jako jsou USB nebo FireWire a slouží k připojení předních USB portů, interní čtečky paměťových karet a podobně, což si v praxi ukážeme. Opačného zapojení se přitom není nutné obávat. Jak je vidět na fotce, konektor má jeden chybějící pin, podle kterého se snadno zorientujete.

Jak postavit vlastní PC sestavu (díl 4.-Základní deska)

Když už se bavíme o konektorech na desce, je nutné zmínit ještě malý a složitý konektor umístěný většinou v pravém dolním rohu. Ten slouží k připojení tlačítek power a reset, příslušných LED diod a PC Speakeru. Konektor však není zase tak složitý, jak na první pohled vypadá. Pokud vám nestačí malá nápověda vyražená přímo na desce, otevřete papírový manuál, kde je vše vysvětleno. Pokud jste elektrotechnicky neznalí a bojíte se špatné polarity zapojení, pak vězte, že živý vodič (+) je barevný, zem (-) pak většinou bílá či černá.

Jak postavit vlastní PC sestavu (díl 4.-Základní deska)

Hned vedle konektoru pro připojení tlačítek většinou bývají SATA porty. Rozhraní SATA se dnes používá k připojení pevných disků a optických mechanik, jde o nástupce rozhraní ATA (označovaného také IDE), které už na moderních deskách téměř nenajdete. Pokud budete mít stejně jako já desku s dvěma různými verzemi SATA (3 GB/s a 6 Gb/s) a záleží vám na tom, které zařízení k jakému řadiči připojíte, dozvíte se vše potřebné v manuálu i přímo na desce, kde konektory mívají různou barvu. Starší rozhraní bývá označované jako SATA2 (porty SATA2_1, SATA2_2 atd.), novější pak jako SATA3 (na fotce port SATA3_5) .

Jak postavit vlastní PC sestavu (díl 4.-Základní deska)


Do základní desky se osazují také operační paměti. Sloty pro ně najdete v horní části desky hned vedle patice pro procesor. Všechny moderní platformy dnes používají operační paměti typu DDR3. Ty se od starších modulů DDR a DDR2 liší přepážkou ve slotu, je tak téměř nemožné osadit nevhodné paměti. Paměti se běžně osazují v párech (dva stejné moduly), kdy běží v dvoukanálovém režimu (většinou ob jeden slot, informaci najdete v manuálu k desce). Výjimkou je odcházející patice LGA1366, kde se paměti osazovaly po třech a nová LGA2011, která bude používat hned čtveřici modulů současně. Osazování pamětí ve více kusech však není nutnou podmínkou, počítač poběží i s jedním paměťovým modulem. Běžně se však tento trend dodržuje a i výrobci prodávají drtivou většinu pamětí v párech.

Za sloty pro operační paměti si všimněte také velkého 24pinového ATX napájecího konektoru pro desku, vlevo vedle něj je také 3pinový konektor k připojení ventilátoru. Těch na desce bývá několik, některé jsou i 4pinové.

Jak postavit vlastní PC sestavu (díl 4.-Základní deska)

Procesorům dnes nestačí proud dodaný přes 24pinový konektor a vyžadují vlastní napájení přes vlastní 4 či 8pinový konektor. Najedete jej na horní hraně desky vedle patice. Na fotce je také další konektor k připojení ventilátoru označený jako SYS_FAN1.

Jak postavit vlastní PC sestavu (díl 4.-Základní deska)

Poslední deska ukazuje F_AUDIO konektor, který slouží k připojení předních audio konektorů (pokud je skříň má). Vedle konektoru se těsně nad prvním PCI Express ×1 slotem nachází další konektor k připojení ventilátoru, tentokrát 4pin pro chladič procesoru (CPU_FAN). Tuto konvenci však není nutné nezbytně dodržovat a ventilátory lze zapojovat do libovolných konektorů, externího regulátoru anebo přes molex redukci přímo ke zdroji na 5-12 V.


DOTAZ ? PIŠ DO SW & HW - Help ČI Nákupní Poradny nebo Jak postavit vlastní PC sestavu (díl 4.-Základní deska)

_________________
L'enfer c'est les autres!
Hledáte software?
Máte problém s SW či HW?
Nevíte, jakou komponentu vybrat?
Ovladače pro grafické karty nVidia GTX


12 kvě 2012, 12:31
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru








Uložto alternativa Pizza Modena MovieDB.cz filmová databáze