fastshare
Odhlučnění od A do Z (díl 3.-Vypreparovaná Case)
Vypnout statistiky
KATEGORIEPOSLEDNÍ PŘÍSPĚVKYPOSLEDNÍ OZNÁMENÍSTATISTIKY UŽIVATELE
Nick: Anonymous
Příspěvků: 3354
Hodnost: Warman
Varování: 0
---
Právě je 16 úno 2019, 13:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
 Odhlučnění od A do Z (díl 3.-Vypreparovaná Case) 
Autor Zpráva
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 06 zář 2011, 18:10
Příspěvky: 160
Bydliště: Dunwall
Příspěvek Odhlučnění od A do Z (díl 3.-Vypreparovaná Case)

Odhlučnění od A do Z (díl 3.-Vypreparovaná Case)


Pokud jsme provedly všechny úpravy z předešlé stránky, tak je tu další možnost, jak pomoci odhlučnění ještě v rámci počítačové skříně. Můžeme totiž ještě celý interiér vycpat odhlučňovacími materiály. Těch je v dnešní době na trhu obrovské množství. Ať mluvíme o trošku předražených plátech určených přímo pro počítače, nebo zboží ve specializovaných prodejnách pro odhlučnění nahrávacích studií, apod. Já se zde pokusím udělat takový obecný přehled a ukážeme si i několik příkladů použití.

Speciální produkty pro počítače
Výhodou těch předražených odhlučňovacích setů speciálně určených pro počítače je vlastně už jejich určení. Díky tomu, že už při výrobě je myšleno na fakt, že budou využívány v poměrně malé počítačové skříni, nejsou tak tlusté, jako standardní panely pro odhlučnění studií, apod. Samozřejmě díky tomu sice ztrácejí některé ze svých vlastností, ale ne tak znatelně. Často se navíc aplikují v několika vrstvách, takže je možné je použít opravdu na celou case, i do míst, kde by se standardní panely nevešly. Proto je velice rád používám také. Zmíním zde ty nejznámější značky.

Odhlučnění od A do Z (díl 3.-Vypreparovaná Case)
Odhlučnění case od LianLi - v kombinaci s vodníkem = ticho!

Be Quiet! High Performance Fleece
Na tento odhlučňovací materiál slyším vesměs samou chválu, ale bohužel jsem ještě neměl možnost osobně vyzkoušet. Výhodou je především fakt, že můžete koupit celý set určený pro vycpání standardní middle-tower skříně, součástí balení jsou 4ks základních plátů o rozměru 400x240mm o tloušťce 2,2mm. Tímto materiálem by měla být pokryta většina interiéru skříně bez jakéhokoliv omezení variability instalovaných komponent. Dále v balení najdete 1ks silnější vrstvy – 20mm o stejném rozměru, tedy 400x240mm. Ten je určen už pouze do míst, kde použití nebude jakkoliv vadit komponentám. Všechny panely mají samozřejmě na jedné straně samolepící vrstvu, takže instalace je naprosto jednoduchá, stačí pouze nastříhat. Základem slabší vrstvy je především guma, která velice dobře izoluje. Silnější vrstva je pak na bázi molitanu.

Odhlučnění od A do Z (díl 3.-Vypreparovaná Case)
Jeden ze speciálních setů od BeQuiet! pro bigtowery od Chieftecu.

Be Quiet! navíc nabízí i několik speciálních balíčků, kde jsou panely již přesně nařezány pro určitý typ skříně. Především pro Chieftec.

NoiseMagic Fleece
Více takových speciálních balíčků však nabízí značka NoiseMagic, kde je možné koupit set i pro rozšířenější skříně, jako CoolerMaster, Sharkoon nebo ThermalTake, ale samozřejmě i LianLi, atd. Opět je však možné zakoupit i univerzální pláty pro middletower nebo bigtower. Zde je však pouze jeden typ materiálu, přesněji 3ks o rozměru 400x400mm a dále několik malých kousků přesně připravených pro 5,25“ pozice.

Cena obou předchozích setů je kolem 600,-Kč pro middletower. Balíčky pro specifický typ skříně je pak o něco dražší. Osobně jsem si však velice oblíbil spíše třetí značku, kterou je SilentMaxx.

Odhlučnění od A do Z (díl 3.-Vypreparovaná Case)
SilentMaxx proSilence set pro middletower, i ten nožík je v balení.

SilentMaxx Silma
A proč SilentMaxx, z počátku to byla především dostupnost této značky, protože BeQuiet! ani NoiseMagic se v nabídce našich obchodů příliš často nevyskytoval, častější byly odhlučňovací sety od společnosti Akasa, které mě však odrazovaly vyšší cenou. SilentMaxx naproti tomu nabízí poměrně dostupné a především maximálně variabilní řešení.

Je možné vybírat dokonce mezi třemi typy materiálů. Základním typem je Silma KF-25 a prodává se v plátech o rozměru 565x340mm. Je to obdoba slabšího materiálu od BeQuiet!, tedy základem je gumová vrstva s textilním povrchem, samozřejmě se samolepícím proužkem pro snadnou instalaci. Tímto materiálem by měla být opět polepeno maximum z interiéru skříně, včetně bočnic. Druhým typem je pak Silma VS-320, ta je dodávána v plátech 340x240mm a tloušťka je již 15mm. Doporučuje se aplikovat přes vrstvu KF-25, takže pouze zvyšuje účinnost odhlučnění. Výrobce dokonce uvádí hodnoty kolem -25dBA. Tento materiál je víceméně molitanová vrstva, ale plocha je pak ještě doplněna textilním překrytím, jež je nakonec ještě potisknutý logem firmy. No a posledním typem je Silma PU-420, která se opět aplikuje přes základní vrstvu KF-25 a je polyuretanová, rozměr desky je v tomto případě 300x340mm a tloušťka opět 15mm. Rozdíl je především v povrchu, který je opatřen tzv. bosáží, tedy členitým tvarováním pro lepší akustické odhlučnění.

Odhlučnění od A do Z (díl 3.-Vypreparovaná Case)
SilentMaxx Silma KF-25 je možné aplikovat opravdu úplně všude.

Jak jsem zmiňoval, aplikace se doporučuje kombinovaná, tedy v rámci možností je dobré použít všechny typy, ale základní slabou vrstvu KF-25 použijte opravdu všude. Cena tohoto materiálu je poměrně zajímavá – jeden plát stojí v průměru kolem 110,-Kč, ať se jedná o kterýkoliv typ. Z vlastní zkušenosti mohu tento materiál vřele doporučit. Samozřejmě však i SilentMaxx nabízí kompletní sety určené pro skříně velikosti middle-tower nebo big-tower.

Alternativní odhlučňovací sety
Podnadpis těchto materiálů asi příliš nesedí, ale nenapadá mě jiné spojení. Jedná se vlastně o obdobu výše popsaných materiálů, které jsou však určeny především pro odhlučnění nahrávacích studií nebo jiné prostory, kde je třeba eliminovat hlučnost. Od toho se odvíjí i jejich hlavní nevýhoda pro použití v počítači, tedy tloušťka. Většinou se totiž jedná minimálně o 10mm, což není příliš použitelné na veškeré části case. Jistou možností však je kombinace např. SilentMaxx Silma KF-25 a těchto materiálů do míst, kde nebudou překážet osazenému hardware. Naproti tomu výhodou je velice příznivá cena, kdy za nějakých 600,-Kč můžeme koupit až metr čtverečný, což vystačí na několik skříní. Za zmínku stojí především EuroFlex 503 s PVC vrstvou nebo EuroFlex 505 s bosáží od firmy Gumex.

Odhlučnění od A do Z (díl 3.-Vypreparovaná Case)
Takto vypadá např. EuroFlex 505 s bosáží.

A nakonec tu jsou opravdu alternativy všech komerčních odhlučňovacích setů, které se někdy používají. Je to například průmyslový koberec s gumovým základem, který velice dobře eliminuje hluk. Nevýhodou je však to, že na vrchní vrstvu se dobře chytá prach a může zde vznikat statická elektřina. Navíc tento materiál nedisponuje samolepící vrstvou, takže aplikace je o něco náročnější, oproti tomu cena tohoto řešení je opravdu symbolická, protože půl metru čtverečného takového koberce stojí řádově 100,-Kč. Druhou alternativou mohou být gumové pláty, které také budou velice úspěšně izolovat hluk, zde asi není, co bych dále dodával. Záleží čistě na vás, k jakému materiálu máte přístup, nebo kolik peněz chcete do odhlučnění skříně investovat.

Odhlučnění od A do Z (díl 3.-Vypreparovaná Case)
Takhle nějak by to mohlo vypadat - jemně odhlučněná case, dobrý airflow, tiché chladiče.

Je však nutné podotknout, že jakékoliv „vycpání“ skříně zvyšuje vnitřní teploty, protože všechny tyto materiály vlastně fungují jako tepelné izolanty, proto je nutné brát ohled i na tento fakt a myslet na fungující airflow, apod. Každopádně po aplikaci některého z materiálů vás jistě snížená hladina hlučnosti mile překvapí.


DOTAZ ? PIŠ DO SW & HW - Help ČI Nákupní Poradny nebo Odhlučnění od A do Z (díl 3.-Vypreparovaná Case)

_________________
L'enfer c'est les autres!
Hledáte software?
Máte problém s SW či HW?
Nevíte, jakou komponentu vybrat?
Ovladače pro grafické karty nVidia GTX


14 kvě 2012, 20:00
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

StahovaniZaSMS Pizza Modena MP3 free download