fastshare
Odhlučnění od A do Z (díl 4.-Jenom case nestačí)
Vypnout statistiky
KATEGORIEPOSLEDNÍ PŘÍSPĚVKYPOSLEDNÍ OZNÁMENÍSTATISTIKY UŽIVATELE
Nick: Anonymous
Příspěvků: 2210
Hodnost: Warman
Varování: 0
---
Právě je 19 bře 2024, 06:04





Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
 Odhlučnění od A do Z (díl 4.-Jenom case nestačí) 
Autor Zpráva
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 06 zář 2011, 18:10
Příspěvky: 159
Bydliště: Dunwall
Příspěvek Odhlučnění od A do Z (díl 4.-Jenom case nestačí)

Odhlučnění od A do Z (díl 4.-Jenom case nestačí)


Pokud se snažíme vytvořit opravdu tichý počítač, nestačí pouze zapracovat na case. Většinu hluku a vibrací totiž produkuje především hardware, respektive spíše jeho chladiče. Zdrojem vibrací je pak hlavně pevný disk, případně optické mechaniky. Současně s úpravami skříně tedy musíme myslet i na tyto zdroje hluku a snažit se je eliminovat. Na co se tedy především zaměřit?

Procesor aneb box chladič – nepřítel No.1
Ano, v dnešní době je opravdu největším zdrojem hluku v počítači především boxovaný chladič, protože je mnoho lidí, kteří nevidí jediný důvod, proč investovat do lepšího chladiče procesoru, když rovnou nějaký dostanou v krabici s procesorem. Ještě před několika lety byla situace trošku jiná, protože hlučelo prostě všechno, především chipsety, ale v době heatpipes je výběr slušného chladiče procesoru základem.

Odhlučnění od A do Z (díl 4.-Jenom case nestačí)

Nečekejte však, že bych zde vypisoval konkrétní modely chladičů i s tabulkami o teplotách. Tohle si vychutnává určitě Highlander ve svých článcích, takže do jeho písečku se hrabat nebudu. Jen bych chtěl zmínit, že pokud patříte mezi ty, kterým hlučnost vaší sestavy začíná opravdu hodně vadit, začněte především od chladičů a procesor je tou nejlepší startovní pozicí. Na trhu je obrovské množství výborných coolerů, které stojí za to. Dokonce již není problém ani pasivní chlazení, např. Scythe Orochi takový potenciál rozhodně má, ale tomu samozřejmě musí být uzpůsobena i case, respektive kvalitní airflow. Ani jiné značky se však nedají zahanbit, a pokud budete ochotni do chladiče procesoru investovat tak 500 - 1000,- Kč a projdete několik testů, tak určitě najdete svého favorita. Značek, které produkují kvalitní a výkonné chladicí systémy je několik, takže zmíním ty nejskloňovanější, jako ThermalRight, Noctua nebo Scythe. Na výběr toho máte opravdu hodně.

Odhlučnění od A do Z (díl 4.-Jenom case nestačí)
Scythe Orochi - to je ale monstrum, že?

Chipset – pískle druhé
Pokud patříte ještě mezi vlastníky starší sestavy postavené na základu nForce2 nebo nForce4 a jejich alternativy, možná ještě vlastníte desku, která má na chipsetu instalovaný podivně slabý kus hliníku, na němž je upevněn ventilátor. Tedy spíše parodie na ventilátor o směšné velikosti, kterou se však snaží kompenzovat obrovskými otáčkami, které prostě zákonitě musejí produkovat nesnesitelný hluk.

Odhlučnění od A do Z (díl 4.-Jenom case nestačí)
Tak kdo pamatuje? Jak tu DFI uchladit pasivně aneb ať žijí heatpipes. :)

Šťastnější jedinci již možná pracují na sestavě, kde se po základní desce plazí několik dnes tak oblíbených heatpipe trubic. V takovém případě je pravděpodobně problém vyřešen a o hlučnosti již není třeba dále mluvit. Pokud však do této radostnější skupiny nepatříte, neztrácejte nervy, i pro tento případ existuje poměrně dost řešení a stačí si vybrat z mnoha výkonných chladičů, které dnes na trhu jsou. V podstatě se dá říci, že se jedná o stejné značky, jako v případě procesorů.

Odhlučnění od A do Z (díl 4.-Jenom case nestačí)
ThermalRight HR-05 IFX - takhle se chladí pasivně.

Grafické karty – ani ty nejsou výjimkou

Odhlučnění od A do Z (díl 4.-Jenom case nestačí)
Arctic Cooling Accelero Xtreme - prostě extrémní řešení.

Obdobná situace je i u grafických karet. Sice tolik lidí už dnes asi nedisponuje kartou, která je osazena podobnou parodií na chladič, jakou jsem zmiňoval u chipsetů, ale stejně sériový chladič nemusí být vždy tím pravým. Pro opravdu tichý počítač je navíc na místě uvažovat i o pasivním řešení, případně chladiči, na který je možné osadit větší ventilátor, který nebude potřebovat velké množství otáček. V poslední době mi připadá, že s chladiči pro grafické karty se roztrhl pytel a zajímavých řešení je na trhu opravdu poměrně dost, takže nezbývá, než vybrat pro vaši kartu nejvhodnějšího kandidáta. Samozřejmě podobně jako v případě procesoru, je vše o ceně.

Odhlučnění od A do Z (díl 4.-Jenom case nestačí)

Pevný disk
Nesmíme však zapomenout také na pevný disk, který je především zdrojem nepříjemných vibrací, které pak napomáhají tvorbě hluku spolu s nekvalitní konstrukcí počítačové skříně. Pro pevný disk opět existuje poměrně dost řešení k odhlučnění, ale máme i velké množství jednoduchých a doma vyrobitelných řešení. Základní předpoklad je zamezit přenosu vibrací na konstrukci skříně, k čemuž je ideálním prostředkem použití nějakých silentbloků. Většina komerčních chladičů pevných disků gumové silentbloky obsahuje.

Odhlučnění od A do Z (díl 4.-Jenom case nestačí)
Koš pro odhlučnění třeba i tří disků? Pokud je prostor, není problém...

Já osobně se snažím v případě použití těchto boxů ještě dále přenosu vibrací zamezit, k tomu napomáhá přemístění celého kompletu na jiné místo, než jsou standardní 5,25“, protože u levnějších case bude prostě upevňovací koš vpravovat vždycky. Použitelným místem je například podlaha skříně, která je často nevyužitá a přitom poměrně pevná. Navíc k upevnění vám stačí koupit v nejbližším železářství 4ks ocelových L profilů, které mají už i připravené otvory pro šroubky. Pokud ještě mezi podlahu a upevnění přidáme nějakou izolaci, například kus gumy nebo odhlučňovací materiál, tak vznikne opravdu velice účinná zbraň proti vibracím. Pak již záleží čistě na velikosti skříně a počtu pevných disků, jak rozsáhle můžete toto řešení aplikovat.

Odhlučnění od A do Z (díl 4.-Jenom case nestačí)
Tohle je ideální řešení, tišící box, který tlumí i vibrace (dvojitá izolace).
Odhlučnění od A do Z (díl 4.-Jenom case nestačí)
Tišící box od Scythe - instalace disku je otázkou několika minut.

Někteří nadšenci však vytvářeli i tzv. home-made zlepšováky, tedy pověření disku na gumičky, apod. Což je poměrně levná alternativa, která funguje opravdu účinně. Je však třeba myslet na fakt, aby disk i v takovém případě neměl velký prostor k pohybu a gumičky ho držely dostatečně pevně, protože v případě nějakých častých otřesů by mohlo dojít k jeho poškození. V tomto případě se meze lidské fantazii a tvořivosti nekladou a možností eliminace vibrací je mnoho, opět záleží pouze na vašich možnostech, zkušenostech a především finančním rozpočtu.


DOTAZ ? PIŠ DO SW & HW - Help ČI Nákupní Poradny nebo Odhlučnění od A do Z (díl 4.-Jenom case nestačí)

_________________
L'enfer c'est les autres!
Hledáte software?
Máte problém s SW či HW?
Nevíte, jakou komponentu vybrat?
Ovladače pro grafické karty nVidia GTX


14 kvě 2012, 20:06
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru








Uložto alternativa Pizza Modena MovieDB.cz filmová databáze