fastshare
Jarní úklid: dostaňte počítač opět do formy (hardware)
Vypnout statistiky
KATEGORIEPOSLEDNÍ PŘÍSPĚVKYPOSLEDNÍ OZNÁMENÍSTATISTIKY UŽIVATELE
Nick: Anonymous
Příspěvků: 3361
Hodnost: Warman
Varování: 0
---
Právě je 20 říj 2018, 07:20

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
 Jarní úklid: dostaňte počítač opět do formy (hardware) 
Autor Zpráva
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 06 zář 2011, 18:10
Příspěvky: 160
Bydliště: Dunwall
Příspěvek Jarní úklid: dostaňte počítač opět do formy (hardware)

Jarní úklid: dostaňte počítač opět do formy (hardware)


Jaro je pomalu tady a je tedy potřeba uklidit to, co za sebou minulý rok zanechal. Následky používání určitě pociťuje i váš počítač, proto mu dopřejte ozdravnou kúru. A to jak po stránce hardwarové, tak co se týče čistoty a rychlosti operačního systému
Čistění a opravy Windows jsou údržbové činnosti, na které si uživatelé začínají pomalu, ale jistě zvykat. Často nicméně zapomínají, že počítač není složen pouze ze softwaru, ale důležitá je také hardwarová složka. Ta totiž stejně jako všechny věci podléhá nepříznivým vlivům prachu a jiných nečistot.

Pro zachování dlouhé životnosti je tedy nutné alespoň jednou za čas provádět také čistění všech vnějších součástí počítače. V opačném případě se vám může snadno stát, že se něco porouchá mnohem dříve, než byste čekali. Všudypřítomný prach je totiž nevyzpytatelný a dostane se prakticky kamkoliv.

Vyčistění monitoru a klávesnice


Prach, který se usazuje na vnějších částech počítače, nejenže působí neesteticky, ale může se snadno dostat i dovnitř a způsobit tam například přehřátí některých komponent nebo poškození celého stroje. Je proto vhodné veškeré povrchy pravidelně prachu zbavovat, k čemuž využívejte hadřík namočený v roztoku s malým množstvím saponátu.

Totéž platí o klávesnici, která je nepředstavitelným zdrojem nejrůznějších bakterií. Nezřídka se na tom podílí i skutečnost, že uživatelé u počítače svačí, při práci se jim potí ruce a vůbec na klávesnici přenášejí veškerou nečistotu z okolí. Povrch klávesnice byste tedy měli čistit alespoň každý týden. Máte-li klávesnici s možností vyndávání jednotlivých kláves, jednou za čas je všechny odstraňte a vyčistěte plochy pod nimi. Pokud ne, stačí k odstranění těch největších nečistit v podobě drobků a vlasů vysavač, kterým důkladně objeďte všechny mezery.

Magnetem na statický prach a šmouhy je pak samozřejmě displej LCD monitoru. Na jeho čistění je vhodné použít speciální antistatická čistidla určená přímo pro tento typ monitorů, která jsou dnes v obchodech běžně k dostání. Důležitý je také výběr správného hadříku. Ten by měl být z jemné tkaniny bez většího množství chloupků. Vyvarujte se také využívání tohoto hadříku k otírání čehokoli jiného než displeje, protože se na něj snadno uchytí nějaká mechanická nečistota, která by mohla povrch monitoru poškrábat.

Jednoduché vyčištění vnitřností


Zatímco časté pečování o zevnějšek počítače a ovládací periférie neuškodí a odvíjí se pouze od vaší důslednosti, vnitřní prostory počítače není nutné čistit příliš často. Jako dostačující se jeví odstup několika měsíců až jednoho roku, což je doba, za kterou se nashromáždí znatelné množství prachu k vyčištění.

K otevření bočního krytu počítačové bedny by měl stačit malý křížový šroubovák. Někteří výrobci to usnadňují umístěním speciálních úchopových šroubů, které povolíte rukou. V každém případě dejte velký pozor, nemáte-li kryt zaplombován nebo přelepený licenční nálepkou. Pokud máte počítač ještě v záruční době, jejich poškození (přetržení) by vedlo ke ztrátě záruky. Obecně se však dá říct, že první dva roky, kdy standardní záruka zboží trvá, není potřeba vnitřní čistění provádět. Po uplynutí této doby už s počítačem můžete nakládat podle vlastního uvážení.

Jakmile budete mít boční kryty pryč, velmi opatrně se zbavte naneseného prachu. Jako nejvhodnější se jeví použití speciálních sprejů se stlačeným vzduchem, které za zhruba 100 Kč pořídíte ve všech specializovaných počítačových prodejnách. Využít můžete také vysavač, kterým můžete prachové nánosy vysát. Dejte ovšem pozor, aby ústí trubice nebylo kovové.

Jarní úklid: dostaňte počítač opět do formy (hardware)

Velmi opatrně, aniž byste se dotýkali citlivých elektrických obvodů, odstraňte prach hlavně z ventilátorů, ze šachty s optickou mechanikou a také zezadu z větracích otvorů napájecího zdroje. V žádném případě jednotlivé elektronické komponenty nevytahujte, protože byste je mohli snadno poškodit statickou elektřinou. Po dokončení práce opět kryt připevněte zpátky a případně připojte kabeláž, kterou jste ze zadní strany před vytažením počítače odpojili.

Čistění notebooku


Zanedbávat pravidelné čistění by neměli ani majitelé notebooků. Vnější čistění je praktiky stejné, jako v případě stolního počítače. Povrch a klávesnici otřete jemným hadříkem, pokud možno bez saponátu. Dejte přitom pozor, aby byl hadřík pouze vlhký, jinak by vám voda mohla natéct až k elektronickým obvodům a poškodit je. Speciálním antistatickým prostředkem pak ošetřete displej.

Jednou za čas byste měli provést také zevrubné vnitřní čistění od prachových nánosů, abyste zajistili správnou ventilaci a chlazení. Odpojte notebook od elektrické sítě a vyjměte baterii. Pak malým křížovým šroubovákem odmontujte jednotlivé plastové krytky ze spodní strany a případně vytáhněte optickou mechaniku. Pomocí stlačeného vzduchu ve spreji odstraňte prach ze všech dostupných míst, z žebroví, kterým ventilátor fouká vzduch ven, a také z mezer mezi klávesami.

Postupujte obezřetně, abyste nepoškodili žádné elektronické součástky. Rozhodně žádné nevytahujte ven. Také se nepokoušejte o jakékoliv čistící zásahy nad rámec tohoto popisu. Stejným postupem nakonec připevněte zpátky krytky, zasuňte mechaniku a vložte baterii. Dejte pozor, abyste nepoškodili licenční nálepku, která případně chrání přístup k vnitřním komponentám. Pokud dovnitř notebooku nemáte přístup, stlačeným vzduchem alespoň odstraňte prach v místě, kudy uniká vzduch z ventilátoru.

Před zahájením mechanických úklidových prací se vždy ujistěte, že máte počítač vypojený z elektrické sítě!

_________________
L'enfer c'est les autres!
Hledáte software?
Máte problém s SW či HW?
Nevíte, jakou komponentu vybrat?
Ovladače pro grafické karty nVidia GTX


16 čer 2012, 10:31
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

StahovaniZaSMS Pizza Modena MP3 free download