fastshare
Jak na omylem smazané soubory pomocí funkce Obnovení systému
Vypnout statistiky
KATEGORIEPOSLEDNÍ PŘÍSPĚVKYPOSLEDNÍ OZNÁMENÍSTATISTIKY UŽIVATELE
Nick: Anonymous
Příspěvků: 2210
Hodnost: Warman
Varování: 0
---
Právě je 19 bře 2024, 06:22





Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
 Jak na omylem smazané soubory pomocí funkce Obnovení systému 
Autor Zpráva
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 06 zář 2011, 18:10
Příspěvky: 159
Bydliště: Dunwall
Příspěvek Jak na omylem smazané soubory pomocí funkce Obnovení systému

Jak na omylem smazané soubory pomocí funkce Obnovení systému


Proč hned sahat po aplikacích třetích stran, když můžete omylem smazané nebo pozměněné soubory „vydolovat“ zpět s funkcí obsaženou přímo ve Windows 7. Vyzkoušejte nástroj Obnovení systému.
Zná to snad každý: pracujete na nějakém dokumentu, prsty létají po klávesnici a čas od času prostě k nějaké té chybičce dojde. Chybné vymazání nebo přepsání textu pak zpečetí vždy pohotový „autosave“ a dílo zkázy je dokonáno. Tedy mohlo by být dokonáno. Naštěstí mají Windows 7 v ruce ještě pár trumfů, které vám vytrhnou trn z paty.


Nikdo není neomylný

Funkce Obnovení systému slouží v zásadě ke dvěma účelům. Prvním z nich je Obnovení systémového nastavení neboli magický nástroj, který vám přivolá zpět konfiguraci zálohovanou před eventuálním kolapsem systému. Obnovení systémového nastavení přehodí v systému všechny provedené systémové události a nainstalované ovladače zpět do bodu, v němž vše ještě fungovalo, jak mělo. Můžete se tak relativně snadno vyhnout zbytečným přeinstalacím, nouzovým režimům nebo obnově systému z originálního DVD.

Druhá funkce už nezasahuje celý systém komplexním způsobem, není však o nic méně užitečná. Nástroj Předchozí verze souborů vám umožní manipulovat s konkrétními soubory a složkami v čase tak, že se můžete vrátit k přechozím verzím. Verzování souborů a složek přijde vhod zejména při nechtěně provedených úpravách nebo jím vyvoláte omylem smazané soubory, které už nelze najít v koši.


Myslete na zadní vrátka

Do nastavení nástroje Obnovení systému se dostanete přes vlastnosti Počítač (klikněte pravým tlačítkem na ikonu a v kontextové nabídce zvolte Vlastnosti). V Hlavním ovládacím panelu v levé části vyberte kartu Ochrana systému a následně se před vámi objeví seznam všech oddílů s příslušnou informací o zapnuté/vypnuté ochraně.

Pro vytvoření zálohy systémového nastavení a/nebo souborů a složek zvolte požadovanou jednotku ve sloupci Jednotky k dispozici a klepněte na tlačítko Konfigurovat.

V horní části můžete vybrat úroveň verzování – pro zálohování systémového nastavení vyberte horní možnost, pokud vystačíte se soubory a složkami, zvolte Obnovit pouze předchozí verze souborů. Pro ukládání zálohovaných dat je dále třeba vymezit na disku určitý objem místa. Platí zde jednoduchá přímá úměra, že čím více místa využijete, tím dále do minulosti můžete při vyvolávání záloh jít. Tlačítkem Odstranit můžete případně všechny stávající zálohy vymazat, čímž uvolníte místo novým.

Pro správnou funkčnost vytváření záloh je ještě důležité povolit ochranu u všech oddílů příslušného disku. Postup tedy pro každou část disku opakujte.


Automat i manuál

Pokud se chcete o správné funkčnosti nástroje přesvědčit ihned, nemusíte čekat, až systém vytvoří automatickou zálohu – ta by se měla vytvářet v pravidelných intervalech jednou denně a navíc vždy po významných systémových změnách, instalacích ovladačů apod. – ale máte možnost vytvořit svůj záchytný bod ručně. V kartě Ochrana systému klepněte na tlačítko Vytvořt, nacházející se v dolní části, bod obnovení pojmenujte příhodným orientačním řetězcem a chvíli vyčkejte, až jej systém vygeneruje.

Klepnutím na tlačítko Obnovení systému můžete následně vyzkoušet funkci pro obnovení systémového nastavení. V seznamu s body obnovení vyberte podle názvu a data vytvoření požadovaný bod obnovení. Tlačítkem Vyhledat ovlivněné programy můžete ještě překontrolovat, zda obnovení nezpůsobí ztrátu nějakých cenných aplikací (protože každý instalovaný program je zapsán na několika místech systému, můžete tak ovlivnit jeho nastavení). V dalším kroku zbývá už jen zvolit všechny relevantní disky.


Upozornění: Nezapomeňte, že disk může být rozdělen do několika oddílů, které budou rovněž ovlivněny.

Body obnovy a verzování souborů

Každý bod obnovení v sobě obsahuje zároveň informace o změněných složkách a souborech. Máte-li již nějaký takový bodík vytvořen, pravým tlačítkem klepněte na soubor, jehož starší verzi budete chtít vyvolat, a v kontextové nabídce zvolte heslo Obnovit předchozí verze (stejného efektu docílíte ve Vlastnostech příslušného souboru, v záložce Předchozí verze).

Podle názvu bodu obnovení a data vytvoření verze souboru vyberte stav, do něhož chcete soubor navrátit. Tento můžete následně otevřít, zkopírovat do nového umístění, nebo tlačítkem Obnovit přepsat stávající verzi souboru.


Tip: V seznamu se objeví různé verze souborů pouze v případě, že byl soubor skutečně změněn. Pro otestování funkce je tedy po vytvoření bodu obnovení třeba testovaný objekt nejprve modifikovat.

S drobným rozdílem funguje obnovení i u složek. Vyvoláním bodu obnovy u složky obnovíte veškerý její obsah, takže lze zpětně vyvolat např. i soubory omylem vysypané z koše. Je ovšem třeba myslet na to, že verzování adresářů tímto způsobem stále limituje objem místa, které mu v nastavení nástroje přidělíte.

_________________
L'enfer c'est les autres!
Hledáte software?
Máte problém s SW či HW?
Nevíte, jakou komponentu vybrat?
Ovladače pro grafické karty nVidia GTX


26 srp 2012, 14:42
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru








Uložto alternativa Pizza Modena MovieDB.cz filmová databáze